Příspěvky

Lodžie a Teneriffa



Lodžie a  Teneriffa

Musím se vrátit hodně do minulosti. Tenkrát jsme měli ještě děti malé a hospodu s letním sezónním provozem. Bylo to velice jednoduché: v době, kdy měly děti prázdniny jsme museli makat. Tenis se holt hraje v létě a my měli u kurtů restauraci. Pokud se nenašli nějací známí, co o prázdninách vzali naše děti sebou, musely být doma. Ne, že by to neměly pěkné, klub se nacházel v pohádkové krajině mezi loukami a poli, nedaleko lesa.
Jednoho dne jsem si postěžoval na správném místě: u baru seděl pan Kalisch a já, aby řeč nestála, říkám, že by bylo docela dobré jet také na dovolenou s dětmi. To je zcela jednoduché, povídá pan Kalisch, moji rodiče se na důchod přestěhovali na Teneriffu, mají tam apartmán a ještě jeden pronajímají. Teď skončí sezóna a o podzimních prázdninách tam můžete letět. Tady máte již zavřeno, řekl pan Kalisch a ukázal okny do krásného kraje. A tak jsme letěli. Vzali jsme sebou i babičku.
Tenkrát jsem prvně letěl letadlem přes Gibraltar. Dívaje se z okna letadla deset kilometrů nad zemí, vypadal jako na mapě. V té době ještě na Tenerifě byla funkční dvě letiště. Jedno na severu a jedno na jihu. To na jihu bylo zcela nové a bylo postaveno po strašné katastrofě, kdy se na severu 27.března roku 1977 srazily dvě letadla. Los Rodeos bylo tenkrát jediné letiště. Sever ostrova je totiž neustále v jakémsi oparu chceme-li říci, v mlžném oparu, jež způsobují hluboké lesy a hora Teide která strhává vodu z mraků. Letový dozor dal tenkrát, v mlze, dvou letadlům povolení ke startu ve stejné době. Byly to stroje Pa Am a společnosti KLM. Tenkrát zahynulo 583 cestujících. Španělský král okamžitě nařídil postavit nové letiště na jihu ostrova, který se těší neustálému slunečnímu svitu a mlhy tu nikdy nejsou.
V té době co jsme letěli byly v provozu ještě oba vzdušné přístavy. Po přistání jsme marně čekali u jezdících pásů, kde si cestující berou své kufry. Naše nepřijely. Po trochu, nohama rukama dorozumívání, jsme dostali zprávu, že naše kufry přistály na severním letišti. Ať prý jedeme do hotelu že během dvou dnů nám kufry budou dodány. A tak jsme konečně vyšli z klimatizované haly a hned zjistili, že tu něco nesedí. Byli jsme totiž nabalení, jak to v podzimní Evropě bylo normální, ale tady při 30º nad nulou to nedělalo dobrotu. Kolem letiště bylo vidět, že se tu snaží o nějakou zeleň, ale ty palmy a keříky byly ještě velice malé. Jinak bylo všude staveniště. Nasedli jsme do taxíka udali adresu: Los Cristianos.  Po chvíli jsem zjistil, že celý ostrov působí jako staveniště. Pokud lidé nezasadili stromy a nezavedli k nim důmyslné zavlažování, nic nerostlo. Staveniště kam oko dohlédlo. Městečko Los Cristianos působilo jako na jednu hromadu naházené zemdlelých domů. Avšak všude byly palmy a květy a stromy. Z domova známé pokojské rostliny jako fíkovník tu rostly až do čtvrtého patra. Vánoční hvězdy měly velikost české bezinky. 
Konečně jsme stáli před domem, který měl lodžie jako pražské paneláky. Vida, zase jsme si připomněli naše zlaté město. Majitelé Gerda a August nás uvedli do našeho apartmánu a doprovodili nás pak do blízkého obchodu,  kde jsme si koupili plavky a trička, trepky na nohy  a kartáček na zuby. Pak jsme šli spát. Ráno nás zbudila majitelka apartmánu tím, že hlasitě hulákala: August, ve Frankfurtu je 15º pod nulou, my tu máme skoro 30º a to je teprve ráno. Tak se pojď nasnídat. V ruce třímala jako důkaz malé tranzistorové rádio, kde na krátkých vlnách poslouchala Deutschland Welle. Snídali totiž v lodžii a takový budíček jsme měli každé ráno. Jelikož kufry ještě nepřijely, šli jsme k moři. Teneriffa je vulkanického  původu a tak tu na pláži nebyl písek bílý jak sníh, ale černý jak uhlí. Nicméně to potěšení z koupání v moři nijak nekazilo.
Nechali jsme se hladit vlnami, byl právě odliv. V dáli na jižním obzoru ztlívalo moře s modrou oblohou, skoro stejným odstínem modři. Pohledem k severu jsme zůstali omráčeni hledět do masivních hor, náš pohled se srazil s ještě mohutnější hradbou vysokých mraků, které se jakoby bez nálady válely po svazích více jak tři tisícovém podestu sopky Teide. Omráčeni pohledem na pravděpodobně největší bouří, kterou jsme kdy v životě zažili, jsme se nechali dále laskat sluncem a mořskými vlnami. Ta bouře, které jsme se obávali však nikdy nepřichází. Posvátná hora Gauchů, Teide, dokáže zachytit svou přitažlivostí každý mráček na nebi, stmelit je v husté mlžné opary, které zavlažují mocnou vegetaci kanárských borovic a jiných zcela odlišných rostlinných druhů, protože Kanárské ostrovy nikdy nebyly spojeny s pevninou. Naprostou raritou je Gracena draco, více jak třítisícileté stromy připomínající draky. Jak říkajíc, toto zelené moře na severu Tenerifi je zásluhou nejvyšší hory Španělska Pico del Teide. Měří 3718 metrů a je třetí nejvyšší ostrovní sopka  na světě. Svět kolem špičky sopky je tak cizozemský, že se tu natáčí fantastické filmy o letech do vesmíru. Oproti zelené džungle severu ostrova je jih holý, porostlý kaktusy, je to jednoduše hromada šutrů, staveniště.
Večer jsme ještě nedostali kufry. Naše bytná, Gerda, řekla, že se jde do baru. Byl přes ulici. Byli tu domorodci, Němci a Švédové. August se naučil nějaké historky  o Kanárských ostrovech a tak samolibě vyprávěl a za, od hostů poručené koňaky, jen posunkem hlavy děkoval. Říkali mu tu Don Augusto. Gerda se zase chlubila námi, popisujíc nás jako majitele restauračního řetězce. Don Augusto se nám tiše svěřil, že jeho žena byla v době co ještě žili v Německu automobilová závodnice. Ani nevím jak jsme se dostali domů, ale když jsme již usínali, zaklepal někdo na dveře. Byla to Gerda a slušně mě požádala, abych jí pomohl s Augustem, že ho nemůže vytáhnout do postele. Jak jsme ho tam vtáhli, žďuchla za ním a spala. O mně se již nikdo nestaral.
Ráno konečně přivezli kufry. To bylo radosti. Gerda prohlásila, že nás proveze kolem ostrova. Jeli jsme staveništěm až k letišti, a když jsme se počali blížit k severní straně, nastala divoká vegetace hustých lesů a nehorázně nebezpečných serpentin. Byl to opravdu prales. Většinou byla silnice bez svodidel, jen tu a tam byla na krátkých útesech postavena. A to vždy Gerda hlásila, že se tu zřítilo auto, jinde zase autobus a tak dále. Měla takový starý mercedes a na můj smysl pro motor se mi zdálo, že řadí moc pozdě, že nechává motor vytáčet do obrátek. Řekl jsem jí to. Zastavila, vystoupila z vozu, opřela se o kapotu a řekla: já závodila v autech, to jsi ty ještě čůral do plenek. Jestli se ti to nelíbí tak jdi pěšky. Líbilo se  mi to.
Na pláži jsme trávili většinu času a neustále nás tu otravovali potulní prodavači, museli jsme je odhánět jako mouchy. U jednoho jsme nakoupili. Prodával něco, co se podobalo kiwi, jenomže jsme tenkrát kiwi ještě neznali. Opatrně držel plody v rukavicích. Měly totiž strašně ostré bodláčky, kterých se nebylo možno z dlaní rukou zbavit. Muž plod v polovině rozřízl. Uvnitř se nacházel lákavý růžový mok, který byl plný větších semínek. Prodavač nás naučil jak se to lžící   jí. Bylo to neskonale lahodné. A také to působilo jako výtečné projímadlo. To si nedovedete představit to dobrodružství najít na pláži, tenkrát v té době, záchod!! Byli to kaktusové fíky, které vesele rostly mezi kameny po celém kraji.
Takže, jak jsme tu již psali, projeli jsme již několikrát kolem nového letiště. Všiml jsem si totiž dlouhé, osamělé pláže. Nikdy jsme tam neviděli žádné lidi. Odjakživa jsem toužil být na pláži u moře zcela sám. Jednoho dne jsme si půjčili auto a udělali jsme si tam výlet. Nádhera! Položili jsme si na písek ručníky a pozorovali v dáli plující tankery, co vozí ropu. Po chvíli přijeli nějací kluci a počali vybalovat fidlátka, chtěli surfovat. Najednou přestali s přípravou a počali ošetřovat bílé plováky, neviděli jsme přesně co dělají, ale pak se sbalili a odjeli. Byla to pro nás záhada, protože do moře vůbec nedošli. Pak se to objasnilo. Děti totiž počali naříkat, že se jim něco přilepilo na chodidla a na nohou a nemohou se toho zbavit. I babička měla nohy černé jako kominík nos. Pak jsme objevili, že naše ručníky jsou zalepené něčím nesmyvatelným. Ano, byla to ropa, kterou asi vypustily na obzoru plující lodě a pláž byla nepoužitelná. Tak skončil výlet na idylu osamělé pláže.
Z Los Cristianos se chodilo do vzdálené Playa de la Américas, to bylo letovisko s velkými hotely, po promenádě mezi solnými bazény, kde se dobývala z moře sůl, ale to dnes již není pravda. Všude vyrostly hotely a restaurace. Přesto však turistický průmysl nedokázal zmařit krásu ostrova. Stojí za se tam podívat. A nakonec: Kanárské ostrovy se nejmenují proto, že tam žijí kanárci, ale proto, že tam v době kdy je objevili Římané žilo spoustu divokých psů. Takže latinsky se jmenují "Psí ostrovy".