Příspěvky

Záhada cestujících kamenů




                              Záhada cestujících kamenů


Divoké bouře, magnetické pole a nebo mimozemšťané? Již desetiletí se zvláštní fenomén stará o bouřlivé debaty. V údolí smrti Death Valley se pohybují bludné kameny jakoby rukou nějakého ducha. Teď konečně vědci tento fenomén vysvětlili.
Ve dne tlačí na tuto pustinu neskutečné vedro, v noci pak zde sviští kruté větry.  Údolí smrti je na východě Kalifornie velká turistická atrakce, právě pro tyto extrémní podmínky. Návštěvníci dělají fotky  Badwater prohlubně (Zlá voda), která je nejhlubším bodem Severní Ameriky. Jiní zase pochodují 30 kilometrů prachem a vedrem k Racetrack Playa, jež je vyschlé jezero na němž se odehrává mysterijní přírodní divadlo. Vždy znovu a opakovaně.
Těžké kameny se pohybují jakousi silou stovky metrů a zanechávají za sebou stopy v písku, jakoby je někdo vláčel. Pro přírodní fotografy jsou neustále vítaným motivem. Geologové již sto let zoufají, protože nedokáží vysvětlit, jaká síla nechává tyto kameny bloudit.
Teorií je hodně: jsou tyto mnoho kilogramů těžké kameny hnány větrem? Hraje tu nějaký magnetismus roli? Nebo to jsou mimozemšťané, kteří nám chtějí něco sdělit? Problémem bylo, že v této nehostinné a vraždící krajině nikdo dlouho nevydrží. A vědci smí teprve několik let stavět do pouště Národního parku měřící instrumenty.
Tyto kameny urazí  až šest metrů za minutu!
K posledku to vypadalo, že toto strašidlo ztratilo svoji sílu, když se vědci snažili přijít věci na kloub. Změna klimatu měla zapříčinit, že se kameny uklidnily a zůstávaly ležet. Jenže ony se v lednu 2014 daly zase do pohybu. A tentokrát byli kalifornští vědci přítomni, byli u toho: na 15 kamenů připevnili GPS vysílačky a ještě tu postavili kamery. Toto pozorování zveřejnil  Richard Norris v žurnálu PLOS ONE.
Podle něj to způsobuje hra změn, vody, ledu a větru. V zimě se zaplní  Racetrack Playa, jež leží 1100 metrech roztálou vodou, která  sem přiteče z okolních hor. V ledových pouštních nocích zmrzne. V následujícím dni tato milimetr tenká ledová plocha popraská a vzniklé ledové „kry“ ženou se ve větru, berouc ony cestující kameny sebou. Vítr je tak silný že strká patnácti kilové kameny  před sebou.
U tří kamenů dokázali vědci tuto teorii podložit: pohybovaly se šest metrů za minutu.  Tato záhada se dala vyřešit, přinejmenším částečně, říká pan Kletetschka z Karlovy univerzity v Praze. Jeho však stále udivuje, že se i 500 kilogramů těžké kameny vydávají na cestu. Těmi by milimetrové kry pohnout nedokázaly.  Proto zůstává toto mystérium nevyřešené, říká pan Kletetschka. Pro smysl hledající esoteriky a pro milovníky mimo pozemského života je vše v pořádku. Pro geology to znamená: dále bádat.
Zdroj Německý tisk