Příspěvky

 

 Volné soboty

a.v příběhy z emigrace

Volné soboty byly v Československu zavedeny od roku 1968. Ještě v osmdesátých letech ale byly občasné pracovní soboty běžné. Já nyní žiji 55 let v emigraci. A jelikož jsem v 68 roce odešel, tak jsem se té anglické soboty nedočkal. Pamatuji se, jak jsem tenkrát padnul kapitalistickým vydřiduchům do chřtánu. Co mi bylo platné, že jsme si s mojí ženou mohli koupit dohromady čtyři automatické pračky za měsíc, když jsme neměli vlnou sobotu.  A měli jsme tenkrát velmi malé výplaty. A to jsme ještě pracovali v tak zvaném „Langer Tag modus,“  dlouhý den. To se přišlo v 10:00 do práce, pak se šlo ve 14:00 domů a pak zase 18:00 do 22:00. Když ale přišli nějací hosté tak jsi mohl dělat až do půlnoci. A to popisuji jeden den. Moji němečtí kolegové se nad tím nic nepodivovali a tak jsem byl zticha, mohli by mě také poslat tam odkud jsem přišel. Ano, popisuji tu příběhy z mého prvního místa ve Frankfurtu. Ředitele tam tenkrát dělal náš muž z Prahy. Z počátku tu pracovalo mnoho němců, ale postupem času tam bylo více Čechů, to mělo výhody ale i nevýhody. Výhodné bylo, že jsme si mohli povídat, nevýhodné, že ti češi v ničem co se pochůzek k úřadům týká neporadili. Nejlépe se tenkrát člověk domluvil s cizincem, s tím kdo také moc řeč neovládal. Dozvěděli jsme se tenkrát od marokánce, co v černé kuchyni myl černé nádobí, který nebyl doma již tři roky, že manželka v Maroku zase čeká dítě?! Asi do ženy vstoupil duch svatý.

Pan ředitel byl pečlivý muž, vždy korektně oblečený, štíhlý s dovedným účesem a zásadně usměvavý a dobře naladěný, si ke mně přišel postěžovat, když se u něj hlásil o práci vrchní z Karlových Varů.  Obsluhovat uměl, německy mluvil ale měl  obrovské břicho. Takové jsem ještě neviděl. Neměl jsem zdání  co by pan ředitel ode mne chtěl vědět a tak jsem pokrčil rameny. „No nemohu po našich hostech vyžadovat, aby se na tak  velké břicho dívali.“ Vyžádal si tedy den na rozmyšlenou ale jeho manželka mezi tím již pekla dole v cukrárně štrúdl. Moučníkářka se již vrátila do Prahy a doposud nebylo místo obsazené. Když byl štrúdl hotov, vypadal tak nádherně, nikde nepraskl a nepoklesl, že se naň všichni seběhli podívat. Pan ředitel ho vlastnoručně osobně vynesl nahoru do bistra a snad ho i někomu nabídl gratis to aby byla tržba. Pak počala mela, lidé moučník, který podle papírové reklamy kterou školáci za trochu marek rozdávali před obchodem,  pekla „mama Apfelstrudel“ počaly vracet a prsty si vytahovali kousky moučníku z úst. Pan ředitel osobně seběhl  do cukrárny a chtěl vědět co se stalo. Manželka břichatého vrchního z Karlových Varů se spokojeně opírala o nerezový stůl a čekala pochvalu, ale to ještě nevěděla proč byl ten závin od pohledu tak nádherný: místo cukru vzala sůl. Obě tyto suroviny byly na polici ve stejných nádobách a na pohled stejné. Ředitel se na ni podíval a počal koktat „a vy vy vy  jste která?“ Když se dozvěděl co a jak, beze slova odběhl. My staří mazáci jsme věděli kde je. Vždy když měl stres, rovnal v butyce, což byla také část Drugstore  dámskou modu a počítal podprsenky.

Pak jsme měli klučíka Pepíčka. Když jako čerstvý emigrant procházel Frankfurtskou pěší zónou, zaslechl češtinu jež zněla  z našeho obchodu, tak se zeptal jestli nepotřebujeme kuchaře. Pan ředitel, který nebyl s finanční situací naše podniku obeznámen, vždy každého přijal. Pak nastaly vedra která byla ve Frankfurtu několik týdnů v létě obvyklá. Samozřejmě jsme my češi o tom nevěděli a tak jsme celou neděli koukali na prázdné ulice a zavřené obchody. Další neděli jsme tedy měli zavřeno. Jenže co s načatým dnem? Tenkrát někdo zprostředkoval výlet k jezeru. Ale co budeme jíst? Vzpomněli jsme si na plné lednice v Drugstoru a tak jsme asi tak kolem desáté dopoledne vpadli do kuchyně. Tady jsme načapali Pepíčka jak vařil svíčkovou, pekl vepřovou a řízky měl již také obalené. „No to je dost že jdete, kde jste? Nahoře také nikdo nepřišel, to je stávka?“ chtěl vědět a vyjádřil tím tu hrůzu kapitalistických nešvarů, jak to znal z komunistický tpropagace. Asi jsme mu zapomněli říci, že je zavřeno. No, zabalili jsme co se dalo a hurá na Bagger See, vybagrované jezero. Těch bylo  kolem Frankfurtu plno.

Jeden kluk byl z Liberce. Byl to takový frajírek a my byli všichni přesvědčeni že byl gey. Tenkrát to ještě nebylo tak volné jako dnes  a v Německu zakázané. Byli jsme parta mladých kluků a on se mezi námi cítil asi dobře a tak jsme jeden večer nešli vyzvídat k pražskému rychlíku,  šli jsme jinam a ve finále jsem byl v baru kde párek mladých souložil na podiu a jinak  tam byli samí kluci co se navzájem mezi sebou mazlili. Těchto erotických podniků  bylo kolem Frankfurtského hlavního nádraží  plno. Druhý den nám ten kluk z Liberce oznámil, že vyhrál v loterii, že  si jde objednat auto Porše a večer, že mu pan řiditel připraví večírek pro všechny zaměstnance. K oslavě však nedošlo, a Porše také nebylo, nějak nepochopili co na tom lístku stálo asi si něco špatně přeložili. Ano byli jsme tenkrát všichni plni optimismu a nadělali plno chyb.